Beskrivelse
Spørgsmålet om kvindeundertrykkelse er lige så relevant i dag som det nogensinde har været. I dag bliver kampen ofte reduceret til at få valgt flere kvinder ind i erhvervsbestyrelser eller i Folketinget.
Undertrykkelsen, bliver vi fortalt, må løses gennem øget repræsentation og den “særligt kvindelige tilgang” i politiske og erhvervsmæssige processer. Vi får at vide, at vi udelukkende gennem ændring af sprog og tankemønstre kan gøre op med de dybt forankrede kvindeundertrykkelse. Men som revolutionære er vores svar klart og tydeligt at kvindeundertrykkelse ikke afskaffes gennem sprog og tankemønstre, men er indlejret i det kapitalistiske system og derfor kun kan afskaffes ved at afskaffe kapitalismen.
Kampen mod kvinders undertrykkelse hænger derfor uløseligt sammen med kampen for en socialistisk revolution.
Dette pakketilbud indeholder de vigtigste værker for at forstå kampen mod kvindeundertrykkelse, historisk og i dag. Den indeholder Marie Frederiksens bog Marxisme og Feminisme, som forklarer hvordan marxismens tilgang til at bekæmpe undertrykkelse adskiller sig fra de borgerlige feministiske retninger; Fred Weston og John Roberts’ bog Women, Family and the Russian Revolution, som skiltrer hvordan den russiske revolution vandt et utal af revolutionære rettigheder for kvinder længe før de blev indført i den kapitalistiske verden, og hvordan den stalinistiske degenerering af revolutionen betød en kontrarevolution mod disse rettigheder; samt nummer 41 af det teoretiske magasin In Defence of Marxism: The Fall of Woman, om kvindeundertrykkelsens oprindelse.











